Już 21 stycznia spotkanie ministrów UE i ASEAN
Aktualnosci BIZNES

Już 21 stycznia spotkanie ministrów UE i ASEAN

21 stycznia br przewidziane jest spotkanie ministrów Unii Europejskiej (UE) i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W spotkaniu wezmą udział unijni ministrowie spraw zagranicznych oraz ich odpowiednicy z państw członkowskich ASEAN. Przewodniczącą spotkania będzie wysoka przedstawiciel do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini oraz minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan.

Spotkanie będzie okazją do wymiany poglądów na temat niedawnych wydarzeń, jakie miały miejsce w Unii Europejskiej i w krajach należących do ASEAN. Rozmowy będą dotyczyły współpracy regionalnej i międzynarodowej, w tym wyzwań globalnych, takich jak zmiana klimatu i wzmacnianie systemu wielostronnego opartego na prawie. Spotkanie będzie również okazją ku temu, by przyjrzeć się stosunkom UE–ASEAN oraz działaniom na rzecz partnerstwa strategicznego.

Ministrowie spraw zagranicznych będą debatować nad zacieśnieniem współpracy pomiędzy UE i ASEAN w dziedzinie konektywności. Zajmą się też tegorocznymi priorytetami, takimi jak ściślejsza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym przeciwdziałanie terroryzmowi, przestępczość międzynarodowa, bezpieczeństwo na morzu i cyberbezpieczeństwo.

Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations – ASEAN) jest organizacją polityczno-gospodarczą, powstałą na gruzach Association of South-East Asia utworzonego przez Malezję, Filipiny i Tajlandię w 1961 roku. Założona została 8 sierpnia 1967 w Bangkoku a jej siedzibą jest Dżakarta. 10 państw członkowskich ASEAN to: Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Mjanma/Birma, Singapur, Tajlandia i Wietnam.

(TC)

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Verified by ExactMetrics