Gastein – ze stoków do spa
Narty

Gastein – ze stoków do spa

Prawdziwa perełka w Austrii, dolina Gastein (Gasteinertal) ma istotne atuty. Są nimi majestatyczne góry, jedyne w swoim rodzaju wody termalne i tysiącletnia historia. Tutejsze kurorty nie muszą niczego udowadniać zimą. Okoliczne tereny narciarskie należą do najwspanialszych nie tylko w Austrii ale w całych Alpach. Dolina położona jest w Wysokich Taurach a otaczają ją niewysokie jak na to pasmo, nieprzekraczające 3 tys. metrów szczyty. Na zboczach szumią lasy, wyżej rozciągają się rozległe hale – znakomity cel niezbyt trudnych wędrówek. Tym łatwiej dostępny, że narciarskie kolejki służą latem piechurom i rowerzystom. Na wielu z nich funkcjonują gospody oferujące pyszne sery, mleko i wędliny własnej produkcji.

Najważniejszą miejscowością jest Bad Gastein. Fascynuje swoim usytuowaniem w najwęższej części doliny, na oryginalnym  tarasującym ją skalistym progu. Gęsto stłoczone budynki piętrzą się jedne nad drugimi, na stromych zboczach, tworzących naturalny amfiteatr. Środkiem skalną rynną spada z hukiem kaskada wody – Gasteiner Wasserfall. Większość z tutejszych obiektów stanowią efektowne hotele lub wille z czasów cesarsko-królewskiej monarchii. Każdy jest świadkiem historii, gdyż rezydowali w nich członkowie cesarskiej rodziny, koronowane głowy i arystokracja z całej Europy.

W odróżnieniu od nobliwego Bad Gastein, Bad Hofgastein jest ośrodkiem nowoczesnym. Oczywiście również tu narty i woda odgrywają role najważniejsze. W centrum urządzono ogromne, doskonale wyposażone kąpielisko Alpen Therme. Niezależnie od nowoczesnego oblicza korzenie miejscowości sięgają również średniowiecza. Świadczy o tym dobitnie górująca nad dachami hoteli i pensjonatów wieża gotyckiego kościoła.

 Gastein kusi narciarzy

Region jest jednym z najpiękniejszych i największych terenów narciarskich w całej Austii. W  Dorfgastein, Bad Hofgastein  i  Bad Gastein, trzech gminach położonych w samym sercu austriackiego regionu Salzburger Land, czeka na gości bogactwo zimowych atrakcji  – możliwość uprawiania narciarstwa na licznych stokach rozlokowanych w kilku ośrodkach narciarskich, relaks i odnowa biologiczna spa&wellnes. Region Gastein to także imponujące górskie krajobrazy masywu Hohe Tauern i światowej sławy gorące źródła, które czekają na odkrycie. Zimą najdłuższa ze wszystkich dolin po stronie Salzach  przekształca się w białe, dobrze naśnieżone miejsce do uprawiania sportów zimowych, które spełnia życzenia każdego gościa.  Gastein  jest najwyższym ośrodkiem narciarskim w całym regionie Ski Amadé. Przyciąga turystów szerokimi  trasami o zróżnicowanym stopniu trudności. Na tych, którzy potrzebują więcej adrenaliny oczekują trasy do freeraidu pokryte naturalnym śniegiem. Rodziny z dziećmi mogą korzystać ze specjalnych rodzinnych tras narciarskich. W dolinie znajdują się cztery różne ośrodki narciarskie oferujące ponad 200 km tras zjazdowych. W każdym ośrodku nowoczesne wyciągi dowożą gości z centrum miasta prosto na stoki. Sportgastein oferuje również unikalną możliwość doświadczenie natury, ponieważ oprócz jazdy na nartach można również rozkoszować się spokojem parku narodowego.

Szerokie dno doliny, otoczone naturalnym amfiteatrem szczytów Hohe Tauern  w Sportgastein, zachęca do wypraw na nartach biegowych. Na wysokości ponad 1500 m, zaprawiony w bojach i  zmotywowani  XCers  mogą spodziewać się dłuższego sezonu biegowego. Ogólnie rzecz biorąc,  Bad GasteinBad Hofgastein  i  Dorfgastein oferują siedemróżnych i pięknie utrzymanych tras dla narciarstwa biegowego o łącznej długości 35 km. Trasy prowadzą wzdłuż brzegów  Gasteiner Ache,  przez  Kurpark lub w głąb dzikich, romantycznych dolin bocznych. W pobliżu można także wspinać się  na lodowych klifach, zjeżdżać na sankach (2 trasy oświetlone po zmroku) a także wędrować po 100 km przygotowanych ścieżek – nawet z dala od tras zjazdowych. Gastein oferuje wiele sposobów na udane ferie zimowe.

Ze stoku do spa

Bad Gastein to kolebka europejskich kuracji termalnych. Pierwszy gość przybył tutaj w celach leczniczych przed przeszło 600 laty. Ośrodek swoją popularność zawdzięcza wodom termalnym o niepowtarzalnym składzie chemicznym i stalej temperaturze 47 st. Ich właściwości lecznicze doceniono już w średniowieczu. W centrum Bad Hofgastein urządzono ogromne, doskonale wyposażone kąpielisko Alpen Therme. Oferuje kilka krytych i otwartych basenów. Ma bogate zaplecze wellnes z saunami i gabinetami odnowy.

W samym regionie znajduje się kilka publicznych kąpielisk termalnych: Thermalkurhaus (Klinika Termalnej Wody Leczniczej) Bad Gastein, Badehospiz (Hospicjum Kąpielowe) Bad Gastein, Heath Centre Johannesbad-BärenhofKurbadehaus (Bathing Cure Clinic) Bad Bruck, Bad Gasteiner Radon Thermal Steam Bath, a także około 150 prywatnych hoteli cure and health.

Dawniej poszukiwano tutaj złota. Zamiast niego odkryto sposób na naturalne uśmierzenie bólu: ścieżkę prowadzącą do Gasteiner Heilstollen. Od ponad 65 lat metoda ta jest z powodzeniem stosowana w leczeniu chorób reumatycznych i po dziesięcioleciach doświadczenia jest uważana przez balneologów za najskuteczniejszą, dostępną metodę naturalną. Atmosfera w Gasteiner Heilstollen jest wyjątkowa na całym świecie. Idealne połączenie radonu, ciepła i wysokiej wilgotności zapewnia długotrwałe korzyści osobom cierpiącym na zaburzenia poruszania się, a także schorzeniach skóry i układu oddechowego. Ponadto leczenie stabilizuje układ odpornościowy. Po całym dniu na śniegu, w końcu nadchodzi czas na relaks i zadbanie o naprężone mięśnie. A najlepiej nadają się do tego celu łaźnie termalne. Na przykład Felsentherme w Bad Gastein, jak i Alpentherme w Bad Hofgastein. Woda termalna z bąbelkami, unosząc się nad basenami chmury pary pozwalają się idealnie zrelaksować i patrzeć na zbocza gór, które podbijało się chwilę wcześniej.

Kulinarne doznania

Każdy kto przyjedzie do Gastein może liczyć na moc kulinarnych doznań. Przez całą zimę funkcjonuje program znany jako  „Gastein  Ski Toques ” gwarantujący sześć różnych potraw dla smakoszy w  sześciu  różnych schroniskach narciarskich, w cenie  poniżej  €  20  każdy. Na jarmarku Auflauf  w styczniu, małe chaty wzniesione w centrum miasta Bad Hofgastein  po raz kolejny zaprezentują żywność produkowaną przez regionalnych rolników w postaci przekąsek, dań głównych i deserów.. Każdy, kto chce cieszyć się pysznym 4-daniowym menu obiadowym  w Sportgastein – w otoczeniu lśniących ośnieżonych 3000 m szczytów parku narodowego – z pewnością nie będzie rozczarowany kolacją w pełni księżyca. Na spragnionych kulinarnych doznań czekają sanie zaprzęgowe, które będą rozwozić gości po różnych chatach rozlokowanych w parku narodowym  Hohe  Tauern. W świetle migotliwych pochodni  goście  będą prowadzeni w małych grupach do miejsc, w których czeka pyszne danie główne i muzyka w wykonaniu lokalnych muzyków dętych.

Przeczytaj także

Austriacki Gastein kusi narciarzy i nie tylko

Post Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: